Symposion Alapítvány
Dokumentumok:
A Symposion Alapítvány alapító okirata,
1991. június 14.
Módosításokkal egybeszerkesztett alapító okirat,
1999. október 12.
Symposion Alapítvány Alapító okirata,
2018
Civil Szervezetek Névjegyzékében közzététel 2022
Az alapítvány célja a művésztelepi mozgalom és a symposionok koordinálása, fejlesztése, szimpózium jellegű párbeszédek folyamatos kezdeményezése és ösztönzése, a művészi kommunikáció hagyományos és új formáinak feltárása, kiállítások, előadások, művészeti akciók szervezése, publikációs és pályázati tevékenység. Emellett célja volt a külföldi művésztelepekkel való kapcsolatok építése és bővítése, művésztelepi adatbázis létrehozása, és a határainkon kívül élő magyar művészek hazai művésztelepi részvételének elősegítése.
Az alapítvány segítette a Gyermelyi Művésztelep létrejöttét, és sokat tett az alkotótelepek technikai és technológiai színvonalának fejlesztéséért, valamint a művésztelepi eredmények széles körű megismertetéséért. Az Alapítvány kezdeményezte és segítette az egri Fény Sympozion elnevezésű rendezvénysorozat elindítását és szervezését a Kepes Központban. Ugyancsak részt vett, később pedig önállóan szervezte a magyarországi művésztelepek országos találkozóit, melyek zárónyilatkozatait eljuttatta a döntéshozóknak.
Az Alapítvány mentorálja az új művésztelepi kutatásokra épülő projektek szervezését.
A Symposion Alapítvány elnöke és a Symposion Társaság elnöke, Cserny József, együtt képviselték a nemzetközi művésztelepi rendezvényeken a hazai művésztelepeket, és rendszeresen beszámoltak róluk a művésztelep vezetőknek.
Az Alapítvány elnöke 2006-ban életre hívta a Nemzetközi Velencei-tavi Symposiont, melynek egy személyben a vezetője és a szervezője is. A művésztelep-vezetői munka keretében Hantos Károllyal olyan projektmódszert dolgozott ki és kezdeményezett interdiszciplináris kutatási témának, amely elemében és az alapoktól újítaná meg a művészetoktatást. A symposion módszer elterjesztéséhez saját mintát dolgozott ki.
A Velence-tavi művésztelep az alkotó és módszertani kutató tevékenység mellett keresi azokat az új és hatékony kommunikációs lehetőségeket is, amelyekkel ma és a jövőben is, mindenkihez közelebb viheti a művésztelepen készült alkotásokat.
Péter Ágnes szakemberek bevonásával elkészítette az első mobiltelefonos alkalmazással elérhető virtuális szoborparkot, mely a Velencei- tavi természetművészeti symposion efemer anyagokból készített alkotásait dokumentálja 21. századi szinten. Művésztelepén a különböző művészgenerációk aktívan részt vehetnek a szakemberekkel a Velence-tó körüli, ipar nélküli térség rekreációs fejlesztésében. A velencei-tavi művésztelep másik fontos jellemzője az, hogy a művésztelep egyetemközi, azaz mesterek és hallgatóik dolgoznak itt egymás mellett, és a mesterek a kialakított tematikát beviszik az egyetemeikre egy-egy szemeszter projektjeként.
A Nemzetközi Velence-tavi Symposion szervezési és működési tapasztalatait hasznosítja Péter Ágnes alapítványi elnök a 25 év alatt bekövetkezett jogszabályi és személyi változások miatt 2017-ben újraalapított Symposion Alapítvány működéséhez.
Az újraalapítók a Magyar Képző- és Iparművészek Szövetsége, a Hajdúsági Nemzetközi Művésztelep Alapítvány és a Magyarországi Alkotótelepek és Symposionok Társasága. A kuratórium elnökhelyettesi tisztségét és feladatait Zalavári József tölti be és látja el. Az új kuratórium tagjai: Paczona Márta, Rácz Imre, Harsai Ilona Mária művészek és Németiné Mészáros Julianna (N. Mészáros Júlia) művészettörténész.
A korábbi célok mellé bekerült a magyarországi művésztelepek közötti kommunikáció új formáinak a kutatása, feltárása és bevezetése, a művésztelepi módszer oktatásba való bevezetésének módszertani segítése és a nemzetközi konferenciákon való részvétel.
Az alapítvány segíteni kívánja a világban élő magyar művészek hazai és külföldi művésztelepi részvételét, a művésztelepek tudományos tevékenységét és oktatótevékenységüknek a kiterjesztését a képességfejlesztésre és a művészeti nevelésre. Új feladat az interdiszciplináris párbeszédek kezdeményezése és ösztönzése, az interneten elérhető országos Symposion Portál létrehozása és kutatható adatbázissá fejlesztése, melynek jelen portál felel meg.
Ugyancsak új feladat a Symposion Alapítvány facebook oldalának gondozása.
Kiemelt feladata a kulturális örökség megóvása, a részvétel a térségfejlesztésben és a rekreációs tevékenységek fejlesztésében, a Symposion Alapítvány, a Symposion Társaság és a Cserny-család közös művészeti díjának gondozása, új vizuális műhelyek létrejöttének támogatása és a művésztelepek menedzselése.
A Symposion Alapítvány továbbra is kiemelt feladatának tekinti a nemzetközi művésztelepi kapcsolatok szélesítését, az együttműködések fejlesztését és a világ országaiban élő művészek magyarországi művésztelepeken való részvételének a segítését.
Tevékenységét a Műcsarnokban rendezett 25 év Symposion. Társaság+Alapítvány+Művésztelepek című kiállítás mutatta be.