Menü Bezárás

Tállyai Művésztelep

Tállyai Művésztelep

Tállyai Művésztelep

Az alapítás éve: 2022
Helyszín: 3907 Tállya, Rákóczi u 23.
Művésztelep / művészeti vezető: Berger Anna
Email: [email protected]

Tállyai Művésztelep – Közép Európa Művésztelep utód szervezése

A környezet:

Tokaj-Hegyalja 2022 óta az UNESCO Világörökség része, mint történelmi borvidék és kulturtáj, a világon egyedi termőhelyi adottságokkal, mikroklímával és borkészítési adottságokkal rendelkezik. Európa mértani középpontján, a környék legkiterjedtebb pincelabirintusa fölött helyezkedik el Tállya.

Előzménye, története:

Közép-Európai Művésztelep hivatalosan a rendszerváltás kezdetén, 1990-ben jött létre, de az 1980-as közepe óta hívtak már ide művészeket, nemcsak hazánkból, hanem a környező országokból is. Alkottak itt híres hazai magyar művészek, határon túli magyarok, a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek művészei, közép- és kelet európai országok alkotói is. A hőskorban olyan kiváló vezetői voltak ennek a telepnek, mint Xantus Gyula, Fischer Ernő, Tamás Ervin, Zilahy György, Cséri Lajos és Bánszky Pál.

A művésztelepen a magyarországi és romániai, erdélyi magyar alkotók mellett részt vettek lengyel, litván, ruszin és ukrán művészek is. (Barbara Brzowoska, Michal Szostak, Andrzej Wrona, Iwaniuk Olga, Alvydas Kurtinaitis, Volodimir Scsur és mások.) Reprezentatív önálló kiállításra is elegendő anyag gyűlt össze, amit 1997-ben, a zuglói lengyel kisebbségi önkormányzattal közös szervezésben, Budapesten is bemutattak. A festmények, grafikák, plakettek, szobrok sokrétűen idézték fel Báthory személyiségét és korát, nem csupán kis intim jellegű alkotásokkal, hanem nagyméretű 3,5 méteres pannóval (Jakobi Anna) és köztéri alkotásként kivitelezhető emlékműtervvel (Alexander Lvovics) is.

A művésztelep nyitott szellemiségével, kezdeményező lendületével, az új iránti fogékonyságával jelentős művészeti műhellyé nőtte ki magát az évek során. 1982-ben, Fajó János által létrehozott encsi teleppel és a Lantos Ferenc vezette Paksi Vizuális Műhellyel közös budapesti kiállításon a tokaji telep egyenrangú partnerként megállta a helyét budapesti kiállításokon.

 

Az újrakezdés:

2022-ben nyitott meg Tállyán, ArtIsTaille néven a megújult művésztelep, ahová főleg képzőművészek, utolsó éves egyetemisták érkeztek és alkottak. Az ekkor készült alkotások Budapesten az Art Contemporary szalonban lettek bemutatva, valamint a településen található szállodában is ki vannak állítva. Ebben az évben részt vevő művészek többek között:

Ódor Bence, Nyári Flóra, Sárkány Balázs, Sápi Márton, Fleisz Tamás, Gettó József, Menyhárt Marcell, Fonyó Rebeka, Udvari Boglárka, Gettó Márton, Fonyó Rebeka, Nyíri Orsi, Csapó Julcsi, Farkas Aliz, Kovács Kira, Gyopár Csenge Liksay, Kovács Milán, Kai Fischer, Menyhárt Dániel, Gaul Péter, Dés Márton

2023-tól új művészeti koncepciót valósítottunk meg.

A művésztelephez kapcsolódóan egy kuratóriumot állítottunk fel Gulyás Gábor vezetésével. Meghívtam a hajdani Közép Európa művésztelep alkotói közül is sokakat, például a roma művészet alkotói közül Kállai Henriket és Andrást, vajdasági, felvidéki alkotókat. Nagyon örültek az újrakezdésnek. 2023-ban 160 művész alkotott nálunk.

 

Az idei évben a kassai Szabó Ottóval és RovArt Egyesülettel közösen szerveztük meg a művésztelepet. Ők is delegáltak művészeket és mi is. A művészek kiválasztását mi végeztük. A művésztelepen minden alkotó egy – egy munkát hagy a gyűjteményben. A művésztelep tematikája 2024-ben a perzekúció, diszkrimináció volt.

A tavalyi évben a háború és béke volt a cím, így könnyű volt a Legyen vége már! című kiállítást megrendezni.

2023 számos neves alkotó volt nálunk: Bukta Imre, Verebics Ági, Nagy Kriszta, Csurka Eszter, dr Máriás Béla, Romvári Márton, Körei Sándor, Gáspár Annamari, Rabóczky Judit, Szirtes János és még tényleg nagyon sokan….

A 2024-ben. művésztelepi munkákból készült kiállítás a Kerekdomb fesztivál megnyitó eseményéhez tartozott.

Művésztelepünkhöz szeretnénk az üzleti élet képviselőt is bevonzani. Tavaly megszerveztük az Első Tokaji Kortárs Jótékonysági Aukciót a Menedzserszövetséggel közösen, az autista gyerekek javára.

 

Missziónk:

a korábbi történelmi, népi, kulturális hagyományokra építve, egy újszerű, friss lendületű kortárs közeget létrehozni a BAZ megyében.

 

1. Művésztelep

A nyári művésztelepre a fiatalabb, feltörekvőbb és már elismert művészeket is várnánk. Alkotómunkájukat szakmai, art mentor jellegű, művésztelepi körülmények között megvalósítható programmal is szeretnénk segíteni. Ilyen lenne például, hogy a hétvégi táborzáró eseményekre galeristákat, gyűjtőket, vállalkozások képviselőit hívnánk, akik látásmódjuk, tapasztalataik segítségével fejleszthetnék őket. Hétköznap is tartanánk nekik 1-1 előadást, szakértők segítségével, akik megmutatnák hogyan kell eligazodni a vállalkozási formák között, jogi- gazdasági tanácsot tudnak adni, vagy csak éppen megtanítják nekik, hogyan is kell egy számlát megírni, leszerződni egy ügyféllel.

Úgy tapasztaltuk, hogy a fiatal pályakezdő művészeknek, nagyon nehéz ez elindás, pont azért, mert nincsennek ilyen irányú ismereteik.

A művésztelep tárgyi feltételei, helyszíne:

Tállya főutcáján, a hajdani Oroszlános Borbitok. jelnelegi nevén Tokaj Art Wine Galéria Hotel melletti, a Tállyai Önkormányzat tulajdonában álló, 32 férőhelyes faházat béreltük ki és az idei terv is ez.

Valamint hétközben 1-2 alkalommal és a hétvégéken közös bográcsozás, sütögetés. A művésztelepre látogató vendégeket is ezekre a közös főzésekre hívnánk meg.

Szeretnénk mind a művészeket, mind a vendégeket, érdeklődőket megismertetni a környék legnagyobb kincsével a tokaji borkultúrával is. Azt gondoljuk, hogy a környezet, egy a szőlőben tett séta, olyan élmény lehet mindenki számára, hogy évről évre visszajön, erre a vidékre.

Mit is jelent a művésztelep az alkotóknak? Nagyon fontos hely, hiszen egy olyan szellemi, fizikai, kulturális közeg, ahol együtt alkothatnak, gondolkodhatnak a művészek. Kicserélhetik a tapasztalataikat, tanulhatnak egymástól.

Mit jelent a művésztelep a régiónak? Egy új arcot, egy lehetőséget, hogy több látogatót vonzunk be. Nevet, presztízst a községnek, egy új programot családoknak, barátoknak, vendégeknek.

A megvalósításhoz szükséges immateriális és materiális eszközök:

Személyi jellegű kiadások: szállás költség, élelmiszerek, rezsi.

Az alkotáshoz vásznakra, festékekre, ecsetekre, valamint szobrászok – keramikusok számára, megmunkáláshoz szükséges szerszámokra lenne szükségünk. Mind anyaghasználatban, mind technikákat illetőleg szeretnénk a fentarthatóságot szem előtt tartani, a környék adottságait természeti kincseit felhasználva, műtárgyakat készíteni. A környéken működik egy andezit bánya, de minden más, a hegyoldalon talált fa, fakéreg is felhasználásra kerülhetne például.

 

2. Kiállítások

2023. 09.07-én rendeztünk meg a Legyen Vége már című kiállítást, ahol számos híres festő, szobrász munkái lettek kiállítva, Tállya több épületében, mint például az Evangélikus Templom, Mailloth kastély, Alkotóház stb…

Ezzel nem hagyományos „ white cube” kiállító terekkel szeretnénk népszerűsíteni a kortárs kultúrát és bevezetni az új szellemiséget a területre.

A megnyitóra híres, magasan képzett kortárs tánc előadást is szerveztünk Gergye Krisztián jóvoltából.

Kifejezetten szeretnénk megszólítani a fiatalokat, valamint az idősebbeknek is bebizonyítani, hogy igenis lehet érteni a KORTÁRST. A kultúrát, nemcsak fogyaszthatóvá, érthetővé, hanem ’’TRENDIVÉ ’’ is szeretnénk tenni. Egy új kikapcsolódási, ismerkedési, kapcsolatteremtési helyszínt létrehozni.

Az emberek ízlése folyamatosan változik, formálódik, ha több képet néz meg. Erre jelenleg nincs lehetőség a környéken, hiszen ilyen jellegű kortárs képzőművészeti eseményeket, rendszeres jelleggel nem rendez senki a régióban. Az ország más területeihez viszonyítva, itt szinte nincs lehetőség minőségi, friss, magas minőségű kultúra fogyasztására. Ezt szeretnénk megteremteni. Ez a missziónk. Szeretnénk megmutatni, hogy igen létezik érthető, szívet megérintő, elgondolkodtató kortárs műalkotás. Hiszünk benne, hogy a kiállításaink, eseményeink megtekintése után jobban meg fogják tudni érteni a világot, magukat, új gondolataik támadnak és jobbnak látják majd a világot.

 

3. Városi programok, a megye nagyobb rendezvényeibe bekapcsolódás

Célunk, hogy felkerüljünk és meghatározó pontja legyünk a megye kulturális térképének. Szeretnénk felvenni a kapcsolatot a megye nagyobb rendezvény szervezőivel és intézményeivel. Kapcsolódni szeretnénk a programjaikhoz, így az idei évben a Kerekdomb Fesztiválhoz is kapcsolódunk és tervezünk saját eseményeket is szervezni, például nyitott nap a művésztelepnek, ahová akárki eljöhetne, a gyerekes családoktól kezdve az idősebb generációig mindenki.

Elképzelhető, hogy egy ilyen alkalom segítene embereknek, hogy új hobbit, szórakozást vagy esetleg akár szakmát is találjanak.

Tállya nagy művészeti hagyományokkal rendelkezik. Nagyon híres itt az úgynevezett úri hímzés például. Szeretnénk, ezeket a régi hagyományokat feléleszteni és újra formálva felhasználni. Ehhez szükséges egy újhullámos szellemiség is. Az már régóta látszik, hogy pár idős nénit, aki próbálja életben tartani a hagyományt nem övezi túl nagy népszerűség. Viszont a kortárs művészek segítségével újra értelmezhetnénk, ezeket az elfeledett kincseket.

A művésztelep minőségének fejlesztése és térség kulturális presztízsének emelése végett szeretnénk a legjobb alkotót művészeti díjjal jutalmazni. Ennek megítélése- átadása- kiosztása, egy nívós esemény lenne a környék és víziónk szerint, Magyarország számára is.

Tervünk, egy magas szakmai színvonalú kuratórium felállítása. Megkezdtük a tárgyalásokat, neves gyűjtőkkel, galériákkal és szakmai újságírokkal. A művésztelepi keretek között elkészült alkotásokat kiállítanánk, látogatható, megtekinthető lenne.

Életképek