Menü Bezárás

XXVII. Országos Symposion Találkozó

A XXVII. Országos Symposion Találkozó résztvevők

Rácz Imre Symposion Díjas


Dr Márczin Imre Symposion Díjas


ZÁRÓNYILATKOZAT

XXVII. Országos Symposion Találkozó
2023.10.19
A Symposion Alapítvány és a MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet
Időpont: 2023. október 19.
Helyszín: Hild-villa (1121 Budapest, Budakeszi út 38.)
Köszönjük minden előadónak az értékes részvételét, AZ ELŐADÁSÁT, a közös gondolkodást.
Köszönjük Verebes György meghívását, tartsuk a XXVIII. Országos Symposion Találkozót Szolnokon.

Az alábbi elhatározásokat tartjuk fontosnak.

A szimpózium formában működő professzionális művésztelepek a már pályán lévő művészek legfontosabbkutató, innováció fejlesztő, tanulási és közösségi alkotóhelyei. Eredményeiket – a résztvevő alkotókinnovatív műveit – a művészettörténet írók, művészeti egyetemek, művészeti múzeumok, galériák ésművészetközvetítő kulturális intézmények, a művészeti és kreatív egyéni-, kis- és közepes vállalkozások,vállalatok, kiadók, forgalmazók, valamint a civil és az állam által támogatott non-profit művészeti szervezetekhasznosítják, melyek társadalmi hatékonyságával, a gazdaság fejlődéséhez nélkülözhetetlen tudáskiegyenlítő és kreativitásfejlesztő szerepével még csak a legfejlettebb országokban számolnak, gazdaságieredményességük azonban az 1990-es évek 2. felétől (a világháló általános elérhetősége óta) világszertefolyamatosan nő.

A nem művészeti innovációk gazdasági hasznosságának mérésére létrehozott XX. század eleji módszerekmai korlátozott használhatósága ellenére, ezek a tevékenységek a 2000-es években az EU tagországokösszes bruttó GDP-termelésének a 4,4-6 %- át, a nemzetgazdaságok éves adóbevételeinek pedig a 7-12%-átteszik ki.

A művészeti innováció – beleértve a művészek és a művészethasznosítók innovációit – önálló gazdaságiágazatba rendezése és tudatos fejlesztése a világ minden országa számára új lehetőség a helyi és nemzetigazdasági és társadalmi növekedés új irányának megalapozására, amely a kortárs művészetre, és a mármeglévő nemzeti kulturális örökség, valamint az elfogadott és elfogadásra váró világörökség építészeti ésművészeti emlékeire -, és a már most is létező, nemzetközi mércével mérve is versenyképes belsőerőforrásra építve tartósan fenntartható.

A nemzetközi művészeti szcénában folyamatosan jelenlévő, színvonalas itthon, és külföldön élő magyarművészek alkotásainak az utóbbi évtizedekben ugrásszerűen megnőtt anyagi értéke (pl. Vera Molnár, KeserüIlona, Maurer Dóra, Bak Imre, Konok Tamás, Hantai Simon, Rozsda Endre, Reigl Judit, stb.) cáfolhatatlanulbizonyítja a művészi innováció gazdasági jelentőségét, s ebben a művészeti innováció területéntevékenykedők szerepét.

Művésztelepeink színvonalas működése, folyamatos fejlesztése és a korral való lépéstartásuk mind aművészi innováció mind az arra épülő művészeti innováció rendszerének fejlődésére jelentős hatással bír, sezzel új perspektívát kínál a versenyképes regionális és nemzeti művészeti és kulturális értékek mindeneddiginél hatékonyabb hasznosítására. Szükséges, hogy a művésztelepek aktualizálják tevékenységüket, éstovább fejlődjenek. Ehhez azonban forrásra van szükségük.

1. ÁLLAMI TÁMOGATÁS:

Javasoljuk az NKA és az MMA művésztelepi pályázata támogatási keretének nagyobb léptékű megnövelésétvagy új keret létrehozását a szimpózium formában működő professzionális művésztelepek működtetésére,innovációs tevékenységük fejlesztésére, szakmai megújulásuk és saját bevételteremtő tevékenységükanyagi és tárgyi feltételeinek a megteremtésére

Bármelyik verzió valósul is meg, alapvetően fontos a megpályázható témák körének bővítése, melyhez az alábbiakat javasoljuk:

a. Művésztelepek tevékenységfejlesztésének támogatása: tevékenység korszerűsítése,bővítése, vagy átalakítása és fejlesztése – meglévő műhely(ek) fejlesztése, vagygyűjteményi raktár, új műhely, adat- és dokumentumtár létesítése, illetve ilyen célrahelyiség bérlése, dokumentációk, filmek, videók készítése és szakszerű tárolása,gépek, berendezések, eszközök beszerzése, szállítási költségek, információs anyagokelőállítása, és reklámköltségek, saját honlap létesítése és karbantartása, művésztelepigyűjtemény gondozása, kutatása, publikálása, restaurálása, részvétel a befogadó településnagyrendezvényein, a helyi közönséggel való szoros kapcsolat kialakítása stb. Olvass tovább..

Záródokumentumok